Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w dermatologii estetycznej
Preparat osocza bogatopłytkowego otrzymywany z własnej krwi pacjenta jest produktem autologicznym, biokompatybilnym. Rewitalizacja skóry zachodzi dzięki autologicznej odnowie komórkowej, czyli regeneracji i biostymulacji komórek skóry w wyniku działaniu własnych czynników wzrostu i mezenchymalnych komórek macierzystych.
Zastosowanie osocza bogatego w płytki krwi - PRP (platelet rich plasma) zostało po raz pierwszy opisane przez Whitmana w 1997 roku. Obecnie jest wiele dowodów jego zastosowania nie tylko w dermatologii estetycznej, ale również w stomatologii, ortopedii (zabiegi implantacji i przeszczepiania kości, urazów ścięgien i mięśni). Wykorzystuje się je również do leczenia przewlekłych ran, oparzeń, blizn. W dermatologii estetycznej służy do odmłodzenia skóry, przywracania jej jędrności, prawidłowego kolorytu, leczenia blizn potrądzikowych, rozstępów i łysienia.
Składniki aktywne osocza bogatopłytkowego
Płytki krwi (trombocyty), morfotyczne elementy krwi odpowiedzialne za procesy krzepnięcia zawierają ziarnistości bogate w liczne czynniki wzrostu. Są min. czynniki wzrostu dla fibroblastów, komórek naskórka, stymulujące tworzenie nowych naczyń oraz aktywujące komórki układu immunologicznego. Efektem ich działania jest pobudzenia procesów regeneracji tkanek, produkcji macierzy pozakomórkowej, w tym kolagenu. Dodatkowo osocze ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, związane ze znaczną redukcją bólu pooperacyjnego i obrzęku tkanek, co jest szczególnie ważne w przypadku jego zastosowania w zabiegach ortopedycznych i stomatologicznych.
Technika otrzymywania preparatu
Bardzo istotny jest sposób pozyskiwania osocza bogatopłytkowego, tak aby zawartość płytek krwi i czynników wzrostowych była jak największa. Średnio PRP zawiera 3-5 razy więcej czynników wzrostu niż w krwi obwodowej. Dlatego też podczas pozyskiwania i preparatyki osocza bogatopłytkowego należy zwrócić szczególną uwagę na:
- • ścisłe przestrzeganie protokołu zabiegowego,
- • stosowanie profesjonalnego zestawu do pobierania krwi,
- • użycie próżniowych probówek z odpowiednim antykoagulantem,
- • separację krwi z zastosowaniem medycznej wirówki uchylnokątowej o ściśle określonych parametrach wirowania
(zastosowanie zbyt wysokiej siły odśrodkowej może uszkodzić płytki, spowodować ich defragmentację, samoaktywację lub zaburzyć aktywność biologiczną).
Procedura zabiegu
Zabiegi należy wykonywać w seriach. W początkowym okresie powinny być wykonywane w monoterapii, w odstępie 2 tygodni, a następnie w terapii łączonej z karboksyterapią, laserem frakcyjnym, pilingiem itd. Odstępy między zabiegami wydłużamy do 3-4 tygodni. Pełny cykl trwa zwykle 3-4 miesiące, po czym zalecana jest półroczna przerwa. Zapewnia to wysoką skuteczność i długotrwałe efekty.
Zabieg z zastosowaniem autologicznego osocza bogatopłytkowego jest bezpieczny, bez ryzyka nietolerancji. Należy jednak rozważyć współistniejące schorzenia autoimmunologiczne u pacjentów, szczególnie pokrzywkę autoimmunologiczną, jako ryzyko wywołania silnego odczynu rumieniowo-obrzękowego w miejscu podawania preparatu.
Zwykle objawy uboczne po zabiegu są podobne jak po wykonaniu mezoterapii: zasinienia, zaczerwienienie, bolesność czy delikatny obrzęk, i związane są z samą iniekcją. Są one przejściowe i ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.
Wskazania:
Profilaktyka i leczenie starzenia się skóry, photoaging - skóra wiotka, przesuszona i pozbawiona elastyczności, przebarwienia i zmarszczki (procedura opisana wyżej).
Czynniki wzrostu zawarte w płytkach wywołują tworzenie nowych naczyń krwionośnych i pobudzenie syntezy kolagenu oraz składników macierzy zewnątrzkomórkowej, w tym kwasu hialuronowego. Zalecane jest wykonanie zabiegu raz na 4-6 miesięcy w ciągu 1 roku, a następnie co rok w terapii podtrzymującej - blizny i rozstępy.
Czynniki wzrostu, oprócz stymulacji produkcji kolagenu, uczestniczą także w przebudowie tkanki łącznej i syntezie nowych włókien elastycznych - łysienie.
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego powoduje wydłużenie fazy anagenu czyli czasu życia włosa, zmniejszając tym samym ilość wypadających włosów. Dochodzi również do stymulacji tworzenia się nowych mieszków włosowych. Ocena już trzech zabiegów wykonywanych w odstępach miesięcznych wykazała poprawę w postaci wzrostu średniej gęstości włosów w porównaniu z wartościami wyjściowymi. - przebarwienia (melasma).
Efekty zabiegu wynikają z wpływu czynników zawartych w płytkach na melanogenezę. Czynnik ten znacząco hamuje syntezę melaniny w sposób zależny od stężenia. Dodatkowo poprawa kolorytu może być związana ze wzrostem objętości skóry - niegojące się owrzodzenia i rany.
Osocze bogatopłytkowe jako źródło dużych ilości czynników wzrostu, które stymulują wytwarzanie kolagenu i macierzy pozakomórkowej, pozwala na przyśpieszenie procesów gojenia. Metoda ta może być stosowana do leczenia owrzodzeń żylnych, na podłożu miażdżycy i mikroangiopatii (np. stopa cukrzycowa), czy ran pooparzeniowych.
Przeciwwskazania
Chociaż zabieg z wykorzystaniem osocza jest bardzo bezpieczny, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich: ciąża, laktacja, choroba nowotworowa, ostre zakażenia wirusowe, zakażenie wirusem HIV, przewlekłe choroby wątroby, choroby autoimmunologiczne, stosowanie leków immunosupresyjnych, zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków, które wydłużają czas krwawienia (leki przeciwzakrzepowe, aspiryna).